23. kapitola

2013
11.24

Pivo a krása

Když jsme s Františkem připravovali kapitolu o pivních koktejlech, mysleli jsme na to, abychom potěšili i ženy. Pokud se nám to povedlo, jsme rádi – a pokud ne, v této kapitole se to pokusíme napravit. Pivo lze totiž použít i pro zkrášlovací prostředky, a právě jim se budeme věnovat.

Když jsem byla malá, moje babička se svou sestrou si upravovaly účesy pomocí piva – a to jistě nebude jediná možnost, jak pivo využít.

Pivo už v historii posloužilo ke spoustě účelů, třeba i jako lepidlo. Pijáci piva, což byli odjakživa hlavně muži, přišli na to, že rozlité pivo lepí. Proto se začalo používat jako tužidlo na vlasy. V pivu je poměrně velká zbytková sladkost cukru, navíc má lesk. Však víte, že když třeba zaschne na stole, udělá krásnou hladkou lesklou plochu.

Toho se asi chopili kadeřníci, že?

Ano, pivo se začalo vtírat do vlasů a tím je vlastně slepilo. Účes držel v moderních tvarech. Samozřejmě, hlava se špinila ještě daleko rychleji než předtím, na lepivé pivo se výborně chytal prach, ale co by člověk neobětoval pro krásu, že? Většina žen se chce líbit, to je tak prostě od přírody.

A už jsme u kosmetiky…

V pivovarech se zjistilo, že by nemuselo být marné se v pivu koupat. Paní sládková časem přišla na to, že tyhle koupele mají pozitivní vliv na její pleť. Aby taky ne, voda má čisticí schopnosti a obsahuje různé minerály. Slad i kvasnice obsahují bílkoviny a vitamíny. A chmel má dezinfekční účinky a působí protizánětlivě. Tyhle všechny komponenty zvláční a napnou pleť a ještě ji nadopují vitamíny. Toho si nemohly nepovšimnout kosmetické firmy, které postupně vyvinuly široké spektrum preparátů od různých gelů, koupacích pěn a sprchových mýdel až po dvoukomponentní olejové koupele.

Jak budu po takové pivní kosmetice vonět?

Myslím, že skvěle. Nám mužům obzvlášť! Žena namazaná nějakým černým bockem, tedy myslím zvenku, ne zevnitř, by mně byla docela sympatická.

A teď bychom si mohli říct pár receptů na zkrášlovací prostředky, které si můžeme sami připravit.

Už jsme mluvili o vlasové kosmetice, a tak začneme speciálním šamponem pro lidi, kteří mají trochu řidší nebo méně kvalitní vlasy. Tenhle šampon zvětšuje objem vlasů, a navíc dělá krásný sametový lesk.

Co budeme potřebovat?

Vezmeme dvě polévkové lžíce normálního přírodního šamponu a vylepšíme ho jednou nebo dvěma lžičkami ležáku a jedním žloutkem. Tuto směs si zvolna vmasírujeme do vlasů a necháme ji chvíli působit, protože vlas má absorpční schopnost. Pak spláchneme a vysušíme fénem. Šampon v tomto složení se dokonce už i vyrábí, ale vy si ho můžete udělat takovouto jednoduchou cestou sami.

Když vyjdu ven s čerstvě umytými vlasy a zafouká vítr, říkám si, že já si je vůbec myla! Neměl byste nějaký recept na tužidlo?

Není třeba vymýšlet speciální recepty. Když vezmete místo svého běžného tužidla stejné množství piva, dosáhnete stejného efektu. Ale berte v každém případě světlé pivo, ne tmavé, to je víc cukernaté, sladovější. Vůně piva se za chvíli rozloží a zmizí, nemusíte mít strach.

Tak dobře, zkusím to. A nebyl by ještě nějaký balzám?

To rozředíte pivo teplou vodou, prolijete si jím vlasy, vymačkáte je, zabalíte do na chvíli do ručníku, pak rozčešete a hotovo. Právě teplá voda udělá z piva balzám, který navíc oživí lesk vlasů. Zkuste různá piva a různé poměry a sami si přijdete na to, co vašemu porostu hlavy prospívá nejvíc.

Co nám doporučíte dál?

Pustíme se do pleťové vody pro mastnější pleť s vynikajícími účinky. Smíchejte dvě polévkové lžíce ležáku plzeňského stylu (aby tam bylo dostatek chmele, ten má, jak už víme, antibakteriální, protizánětlivý účinek) a jednu polévkovou lžíci octa (ocet vždycky působil jako dezinfekce a čisticí prostředek) – nejlepší je jablečný ocet, protože jablko má v sobě spoustu různých vitamínů. Do této směsi kápněte dvě kapky čajovníkového oleje (tea tree oil), to celé rozřeďte troškou vody, třeba půlkou skleničky, a denně tímto čistidlem potírejte pleť. Brzy zjistíte, že se vám už tolik nemastí.

Teď jsme využili pivo jako tužidlo, šampón, balzám i pleťovou vodu – a co takhle nahradit jím nějaké léky, které na nás už často ani nezabírají?

O některých účincích piva jsme si už povídali: víme, že rozpouští tuky, podporuje trávení a vůbec působí na organismus příznivě, pokud ho užíváme v rozumných dávkách. A to platí i o pivu jako sedativu. Tuto vlastnost způsobuje chmel, který má na lidský organismus uklidňující, vyrovnávající vliv. A tak večer, než vlezete do postele, přihřejete tři decilitry piva, vmícháte do něj jednu čajovou lžičku medu, to celé opět trochu ohřejete, aby to bylo teplé, a těsně před spaním vypijete. Použijte raději víc chmelové pivo. Hořkost srazíte medem, takže nápoj bude stravitelný i pro dámy. Sklenku nebo hrneček položíte na noční stolek – a v ten moment spíte jako poleno. A po takovém nápoji byste měli mít i krásné sny!

Your Reply

You must be logged in to post a comment.